Ośrodek Dziennego Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych w Stopniu Znacznym

 

Ośrodek dziennego pobytuOd 15 listopada 2009r prowadzimy Ośrodek Dziennego Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie W Stopniu Znacznym i Głębokim, w Białymstoku, początkowo przy ul. Mickiewicza 95, a obecnie przy ul. Stanisława Staszica 6.

Dzieci i młodzież niepełnosprawna intelektualnie w stopniu znacznym i głębokim, jest objęta nauczaniem, a także różnymi formami terapii, rehabilitacji i opieki. Jednakże po ukończeniu 24 roku życia, pozostaje im jedynie spędzanie czasu w domu rodzinnym lub w DPS. Skutkiem tego rodziny osób głębiej upośledzonych borykają się z niełatwym problemem zapewnienia im opieki. Jeśli nie mogą, lub nie chcą oddać swego dziecka (siostry, brata) do placówki całodobowej, zamkniętej, muszą często rezygnować z pracy zawodowej, lub wynajmować indywidualną opiekę. Ma to niewątpliwie wpływ na kondycję finansową oraz aktywność społeczną i zawodową tych rodzin. Pozostawanie w domu niekorzystnie wypływa również na same osoby niepełnosprawne, które jeszcze niedawno przebywały w gronie rówieśników, uczestniczyły w różnych formach rehabilitacji i terapii. Zauważa się u nich pogorszenie nastroju, pojawianie się zachowań trudnych, apatię, obniżenie ogólnej sprawności psychoruchowej, pogorszenie ogólnego stanu zdrowia.

Rodzice młodych ludzi niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu znacznym i głębokim, którzy ukończyli edukację szkolną, od kilku latOśrodek dziennego pobytu sygnalizowali władzom miasta opisywany problem. Z informacji PFRON oraz innych źródeł, wiadomo że dorośli niepełnosprawni intelektualnie stanowią największą grupę osób wycofanych z życia społecznego i zawodowego wśród ogółu niepełnosprawnych. Osoby głębiej upośledzone i ich rodziny znajdują się w najtrudniejszej sytuacji społecznej i życiowej. Stowarzyszenie AKTYWNI od 2003r pracuje z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Początkowo były to jedynie dzieci i młodzież, które w tym czasie dorosły i stanęły przed nowymi problemami. Od pewnego czasu wśród naszych  beneficjentów, coraz większą grupę stanowią osoby dorosłe. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom staramy się poszerzać zakres swoich oddziaływań.

Powołanie i prowadzenie ośrodka zapewniającego opiekę osobom z głęboką i znaczną niepełnosprawnością intelektualną, które zakończyły edukację szkolną, jest odpowiedzią na istotny problem społeczny. Jednocześnie realizujemy dodatkowy cel jakim jest aktywizacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim i umiarkowanym, poprzez zorganizowanie ich wolontariatu, a także możliwość zatrudnienia w naszym ośrodku.

Ośrodek dziennego pobytuOśrodek Dziennego Pobytu zapewnia swoim podopiecznym, odpowiednie warunki bytowe, sanitarno-higieniczne, terapię zajęciową, rehabilitację społeczną, opiekę i pielęgnację, codziennie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.00 do 17.00. Pozwala to rodzicom i opiekunom naszych beneficjentów - prowadzić aktywne życie zawodowe i społeczne, a samym niepełnosprawnym, spędzać aktywnie czas, wśród innych ludzi i uzyskiwać większą niezależność.

Placówka jest usytuowana w wynajmowanym budynku przy ul. Tęczowej 6. Przestronny dom i duża ogrodzona posesja zapewniają wysoki standard pobytu naszym podopiecznym.

Personel ośrodka posiada doświadczenie w pracy i kontaktach z osobami niepełnosprawnymi.

Ośrodek Dziennego Pobytu jest finansowany ze środków Urzędu Miejskiego w Białymstoku i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zapraszamy osoby zainteresowane:

Punkt pierwszy:
ul. St. Staszica 3

15-071 Białystok
tel: 733 267 210
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mapka dojazdu:

Punkt drugi:
ul. Hetmańska 35

15-727 Białystok
tel: 733 267 210
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mapka dojazdu: